Vad är det som förenar oss?

Det hör till sakens natur att vi under valtider fokuserar på allt som skiljer oss åt. Alla vill profilera sig och sticka ut. Inget fel med det.

Det är dock inte politik som vi sysslar med som ledare i näringsliv eller offentlig sektor. Där är vårt uppdrag att ena och locka fram det som gör att vi alla drar mot samma mål…oavsett politisk färg och andra övertygelser.

Vi har organisationens kärnvärderingar som ledstjärna och baserat på dessa ska vi skapa produktivitet, resultat och trivsel.

Jag som ledare lägger fokus på det som förenar oss Det som ger näring till den vi-känsla som skapar tillhörighet och samhörighet.

Den relationelle ledaren är expert på att locka fram dessa ingredienser som skapar de förutsättningar som behövs för att motverka splittring.

Kanske är det så att vi i anslutning till ett val, behöver hitta de gemensamma nämnarna som går bortom politiska agendor. Skapa enhet och hitta den där underbara energin som för processer framåt.

Nu är det dags att damma av organisationens värdegrund. Detta levande dokument som gör att vi är en organism och inte organisation.

Hur ska du som ledare i din relationella stil verka för detta?

Visst är det spännande att vara ledare i resultatdrivna och produktiva organisationer där vi älskar att relatera till medarbetare och locka fram det bästa hos varandra?!

Ha en go dag alla goa!

Ulf Lidman

Dela:

Andra inlägg

Nu är hemsidan uppdaterad!

En helt ny utbildning som handlar om implementering av nya socialtjänstlagen. Och naturligtvis mina övriga vassa utbildningar, handledning och mentorskap.

Oavsett om du är

Relationellt Ledarskap

OBM Steg 1 - Introduktions- och inspirationsföreläsning

Upptäck grunderna i OBM och hur det kan transformera din organisation.

OBM Steg 2 - Skräddarsy OBM för er verksamhet

Använd OBM för att stärka ditt företag med skräddarsydda lösningar.

Mentoring

Ledarskapsresursen

Tjänsten vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Ledarskap

Att leda i kris och förändring

Utbildningen vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Motiverande kommunikation för ledare

Utbildningen vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Trygghet smittar

Föreläsningen riktar sig till ledningsgrupper samt grupper med personalansvar.

Handledning

Handledning för personalgrupper

Handledningen vänder sig till personalgrupper inom socialtjänst, HVB-hem, vård och behandling.

Utbildningar

Kriskompetens

Utbildningen vänder sig till organisationer och verksamheter där medarbetarna möter och arbetar med individer i kris.

Motiverande kommunikation (MI)

Personalgrupper på behandlingshem, HVB-hem, skolor, socialtjänster, fritidsverksamheter, vård och äldreomsorg.

Att bemöta oacceptabla beteenden

Personalgrupper som arbetar i miljöer där individer kan bli utagerande – såsom behandlings- och HVB-hem etc.

Framtidens socialtjänst – att arbeta med relation i fokus

Arbetslag i verksamheter som berörs av den nya sociallagstiftningen.

Lär dig mer

Relationellt Ledarskap och OBM

Förstå och förbättra beteendedynamiken mellan grupper och individer.

Om mig

Vem är Ulf Lidman?

Ulf Lidman har lång erfarenhet av ledarskap i olika kontexter.

Kontakta mig genom att fylla i kontaktformuläret nedan eller skicka en e-post till ulf(at)ulflidmantraining.com