“Akta dig för henne, hon är en riktig trubbelmakare!”

Tyvärr har jag genom åren hört en hel del chefer och ledare prata om medarbetare på detta sätt. Känns det igen?

När jag hör en dylik kommentar från en person som ger anspråk på att leda andra människor hör jag något annat:

”Jag är en inkompetent ledare och har inte en susning om vad jag sysslar med!”

Hårda ord? Ja! Och jag menar det.

En ledare ska aldrig akta sig för en medarbetare eller uppmana någon annan att göra så.

Det är min skyldighet som ledare i situationer där vi har personer som vi tycker är svåra, att visa dessa individer empati. Att istället för att akta oss, NÄRMA OSS.

Det finns alltid en anledning till att människor beter sig på olika sätt. Vi kommer aldrig att kunna komma till rätta med orsaker om vi distanserar oss.

Ett relationellt ledarskap innebär inte bara att relatera till dem jag tycker om eller har lätt för. Det inkluderar även personer där personkemi inte stämmer och där vi ibland till och med känner att vi inte tycker om individen i fråga.
Detta är inte förhandlingsbart. Det är en av de underbara delarna med att vara chef där vi kontinuerligt får möjlighet att växa och utvecklas i våra ledarskapsroller.

När jag känner motvilja att närma mig en medarbetare ser jag det som en utmaning. Jag låter det trigga igång min nyfikenhet och jag peppar mig själv till att öka mitt engagemang med personen i fråga.

Ha en go dag alla goa!

Ulf Lidman

Dela:

Andra inlägg

Nu är hemsidan uppdaterad!

En helt ny utbildning som handlar om implementering av nya socialtjänstlagen. Och naturligtvis mina övriga vassa utbildningar, handledning och mentorskap.

Oavsett om du är

Relationellt Ledarskap

OBM Steg 1 - Introduktions- och inspirationsföreläsning

Upptäck grunderna i OBM och hur det kan transformera din organisation.

OBM Steg 2 - Skräddarsy OBM för er verksamhet

Använd OBM för att stärka ditt företag med skräddarsydda lösningar.

Mentoring

Ledarskapsresursen

Tjänsten vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Ledarskap

Att leda i kris och förändring

Utbildningen vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Motiverande kommunikation för ledare

Utbildningen vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Trygghet smittar

Föreläsningen riktar sig till ledningsgrupper samt grupper med personalansvar.

Handledning

Handledning för personalgrupper

Handledningen vänder sig till personalgrupper inom socialtjänst, HVB-hem, vård och behandling.

Utbildningar

Kriskompetens

Utbildningen vänder sig till organisationer och verksamheter där medarbetarna möter och arbetar med individer i kris.

Motiverande kommunikation (MI)

Personalgrupper på behandlingshem, HVB-hem, skolor, socialtjänster, fritidsverksamheter, vård och äldreomsorg.

Att bemöta oacceptabla beteenden

Personalgrupper som arbetar i miljöer där individer kan bli utagerande – såsom behandlings- och HVB-hem etc.

Framtidens socialtjänst – att arbeta med relation i fokus

Arbetslag i verksamheter som berörs av den nya sociallagstiftningen.

Lär dig mer

Relationellt Ledarskap och OBM

Förstå och förbättra beteendedynamiken mellan grupper och individer.

Om mig

Vem är Ulf Lidman?

Ulf Lidman har lång erfarenhet av ledarskap i olika kontexter.

Kontakta mig genom att fylla i kontaktformuläret nedan eller skicka en e-post till ulf(at)ulflidmantraining.com