Att vilja mer – att kontinuerligt förkovra mig!

Det finns ett uttryck som jag har en hat-kärlek till:

”Good enough!”

Ja det stämmer att det är viktigt att vi känner att vi duger. Att vi gör det bästa vi kan efter vår förmåga.

För mig handlar uttrycket om självkänsla. Jag duger som den jag är!

Det får för mig dock inte handla om tilltron till min egen förmåga – mitt självförtroende. Ja jag ska veta vad jag kan och vara stolt över detta. Men det måste även handla om att jag vet vad jag INTE kan.

Och när det gäller det som jag INTE kan – där är det farligt att vi vaggas in i att bromsa vår egen utveckling genom att tro att vi är ”Good Enough.”

Jag har ibland kommit till verksamheter där det varit väldigt bristfälligt vad det gäller kompetens. Personal som inte har formell kompetens och som har en övertro till sin informella kompetens och erfarenhet.

Det är inte ovanligt att det finns en ledare med i bilden som är väldigt duktig på att få sin personal att känna att de är ”good enough”! Fantastiskt! En ledare ska lyfta sin personal. Däremot måste det finnas en balans som handlar om att hela tiden vilja förbättra, kompetenshöja och utveckla.

Förstår ni min hat-kärlek? Jag älskar att lyfta människor – att få dem att känna att de duger som de är! Men jag måste också ha förmågan att ge näring till kunskapshunger och viljan till att alltid vilja lära sig mer.

Livets hårda skola är inte och ska inte vara ackrediterad.

Ha en go dag alla goa!

Ulf Lidman

Dela:

Andra inlägg

Nu är hemsidan uppdaterad!

En helt ny utbildning som handlar om implementering av nya socialtjänstlagen. Och naturligtvis mina övriga vassa utbildningar, handledning och mentorskap.

Oavsett om du är

Relationellt Ledarskap

OBM Steg 1 - Introduktions- och inspirationsföreläsning

Upptäck grunderna i OBM och hur det kan transformera din organisation.

OBM Steg 2 - Skräddarsy OBM för er verksamhet

Använd OBM för att stärka ditt företag med skräddarsydda lösningar.

Mentoring

Ledarskapsresursen

Tjänsten vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Ledarskap

Att leda i kris och förändring

Utbildningen vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Motiverande kommunikation för ledare

Utbildningen vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Trygghet smittar

Föreläsningen riktar sig till ledningsgrupper samt grupper med personalansvar.

Handledning

Handledning för personalgrupper

Handledningen vänder sig till personalgrupper inom socialtjänst, HVB-hem, vård och behandling.

Utbildningar

Kriskompetens

Utbildningen vänder sig till organisationer och verksamheter där medarbetarna möter och arbetar med individer i kris.

Motiverande kommunikation (MI)

Personalgrupper på behandlingshem, HVB-hem, skolor, socialtjänster, fritidsverksamheter, vård och äldreomsorg.

Att bemöta oacceptabla beteenden

Personalgrupper som arbetar i miljöer där individer kan bli utagerande – såsom behandlings- och HVB-hem etc.

Framtidens socialtjänst – att arbeta med relation i fokus

Arbetslag i verksamheter som berörs av den nya sociallagstiftningen.

Lär dig mer

Relationellt Ledarskap och OBM

Förstå och förbättra beteendedynamiken mellan grupper och individer.

Om mig

Vem är Ulf Lidman?

Ulf Lidman har lång erfarenhet av ledarskap i olika kontexter.

Kontakta mig genom att fylla i kontaktformuläret nedan eller skicka en e-post till ulf(at)ulflidmantraining.com