En solskenshistoria.

Jag gjorde ett uppdrag för en organisation i Sydafrika för en tid sedan. Ledarna för organisationen ville lära sig hur man använder konflikter som en språngbräda till positiv utveckling. Detta är något som är en stor del av OBM, som ni säkert förstått att jag brinner för väldigt mycket.

Det fanns ganska djupa konflikter att ta itu med och de hade försökt alla metoder och verktyg inom konflikthantering. Inget hjälpte. Dyra konsultarvoden men problematiken kvarstod.

När jag kom dit var det många som ville ge mig sin bild av situationen. Möten hade bokats i förväg och det fanns en förväntan i luften att jag skulle fördjupa mig i deras tolkningar av situationen.

Engagemang är en nyckel. Men vad är det vi ska engagera oss i? I den här situationen var jag helt ointresserad av att fördjupa mig i deras konflikter. Däremot var jag intresserad av ett engagemang som handlade om: Vem är det som är i konflikt?
Konflikt är ett motstånd och det rullar vi med. Vi sätter inte en lupp eller förstoringsglas på det som är infekterat. Istället fokuserar vi på det friska runt omkring.

Låter det spännande? Det är fascinerande och det fungerar.

Jag guidade ledarna i organisationen i dessa processer och resultatet blev fantastiskt.
Två av nyckelpersonerna sade upp sig. Ingen blev utköpt. Inget fokus på problematiken.

Detta är processer som går att lära sig. Jag begriper inte hur organisationer har råd att inte kompetenshöja ledare inom Motiverande kommunikation (MI).

Ha en go dag alla goa!

Ulf Lidman

 

Dela:

Andra inlägg

Nu är hemsidan uppdaterad!

En helt ny utbildning som handlar om implementering av nya socialtjänstlagen. Och naturligtvis mina övriga vassa utbildningar, handledning och mentorskap.

Oavsett om du är

Relationellt Ledarskap

OBM Steg 1 - Introduktions- och inspirationsföreläsning

Upptäck grunderna i OBM och hur det kan transformera din organisation.

OBM Steg 2 - Skräddarsy OBM för er verksamhet

Använd OBM för att stärka ditt företag med skräddarsydda lösningar.

Mentoring

Ledarskapsresursen

Tjänsten vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Ledarskap

Att leda i kris och förändring

Utbildningen vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Motiverande kommunikation för ledare

Utbildningen vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Trygghet smittar

Föreläsningen riktar sig till ledningsgrupper samt grupper med personalansvar.

Handledning

Handledning för personalgrupper

Handledningen vänder sig till personalgrupper inom socialtjänst, HVB-hem, vård och behandling.

Utbildningar

Kriskompetens

Utbildningen vänder sig till organisationer och verksamheter där medarbetarna möter och arbetar med individer i kris.

Motiverande kommunikation (MI)

Personalgrupper på behandlingshem, HVB-hem, skolor, socialtjänster, fritidsverksamheter, vård och äldreomsorg.

Att bemöta oacceptabla beteenden

Personalgrupper som arbetar i miljöer där individer kan bli utagerande – såsom behandlings- och HVB-hem etc.

Framtidens socialtjänst – att arbeta med relation i fokus

Arbetslag i verksamheter som berörs av den nya sociallagstiftningen.

Lär dig mer

Relationellt Ledarskap och OBM

Förstå och förbättra beteendedynamiken mellan grupper och individer.

Om mig

Vem är Ulf Lidman?

Ulf Lidman har lång erfarenhet av ledarskap i olika kontexter.

Kontakta mig genom att fylla i kontaktformuläret nedan eller skicka en e-post till ulf(at)ulflidmantraining.com