I fem år gick jag runt medicinerad, med nya recept från olika läkare som aldrig ifrågasatte min behandling. Jag stängde av mina känslor och försökte bara överleva.
När jag hörde din föreläsning om att leda i kris och förändring insåg jag att jag aldrig bearbetat min sorg. Jag hade bara flytt från den. Jag blev förbannad på sjukvården som inte hjälpte mig att möta min smärta utan bara bedövade den.
Jag bestämde mig för att förändra mitt liv. Med hjälp av en privat läkare trappade jag ner medicinerna. Jag bad en vän om stöd, och för första gången vågade jag möta min ångest och sorg. Jag grät, sörjde och kände smärtan fullt ut. Min egen chef som också hörde din föreläsning var ett enormt stöd i sitt sätt att relatera till mig som ledare under denna period.
Idag är jag medicinfri. Jag använder mindfulness, yoga, motion och stödet från vänner för att bearbeta det jag gått igenom. Jag börjar äntligen se ljuset i slutet av tunneln och kan leva vidare med de ljusa minnena av min älskade dotter.
Tänk om jag fått detta stöd för sex år sedan istället för att bli sjukdomsförklarad. Kanske min berättelse kan hjälpa någon annan att våga möta sin smärta istället för att fly från den.”
Hennes ord visar hur viktigt det är att kris- och förändringskompetens finns på våra arbetsplatser.
Ha en go dag alla goa!
Ulf Lidman