Partnerskap, allians, relation – nycklar till framgångsrikt ledarskap

Som ledare är din viktigaste resurs inte processer eller strategier – det är människorna du leder. Ett starkt partnerskap, en förtroendefull allians och en genuin relation är grunden för framgång. Utan dessa byggstenar kan inget ledarskap nå sin fulla potential. Men här kommer den stora frågan: Hur mycket tid lägger du faktiskt på att bygga dessa relationer?

Prioritera det som gör skillnad

Många ledare jag möter säger: ”Vi har inte tid att fokusera på relationer.” Men när vi granskar deras schema visar det sig ofta att det snarare handlar om att de inte tar sig tid.

För att förstå var tiden egentligen går, genomförde jag en undersökning på tre arbetsplatser. Där fick ledarna kategorisera sin tid i tre grupper:

  • Tid där vi pratar OM arbetet och medarbetarna.
  • Tid där vi pratar MED medarbetarna.
  • Administrativ tid.

Resultatet var en ögonöppnare. Tiden för att prata MED människor var den minsta kategorin – trots att alla trodde att de prioriterade relationer högt.

Justera fokus och se resultaten

När vi medvetet ändrade fokus, minskade onödiga möten och effektiviserade administrationen, frigjordes mer tid för relationer. Resultatet? Ett starkare ledarskap, högre engagemang och bättre resultat.

Som ledare kan du inte säga att tiden inte räcker till. Att leda handlar om människor, och då måste relationerna stå i centrum.

Våga prioritera det som verkligen gör skillnad!

Ha en go dag alla goa!

Ulf Lidman

Dela:

Andra inlägg

Nu är hemsidan uppdaterad!

En helt ny utbildning som handlar om implementering av nya socialtjänstlagen. Och naturligtvis mina övriga vassa utbildningar, handledning och mentorskap.

Oavsett om du är

Relationellt Ledarskap

OBM Steg 1 - Introduktions- och inspirationsföreläsning

Upptäck grunderna i OBM och hur det kan transformera din organisation.

OBM Steg 2 - Skräddarsy OBM för er verksamhet

Använd OBM för att stärka ditt företag med skräddarsydda lösningar.

Mentoring

Ledarskapsresursen

Tjänsten vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Ledarskap

Att leda i kris och förändring

Utbildningen vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Motiverande kommunikation för ledare

Utbildningen vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Trygghet smittar

Föreläsningen riktar sig till ledningsgrupper samt grupper med personalansvar.

Handledning

Handledning för personalgrupper

Handledningen vänder sig till personalgrupper inom socialtjänst, HVB-hem, vård och behandling.

Utbildningar

Kriskompetens

Utbildningen vänder sig till organisationer och verksamheter där medarbetarna möter och arbetar med individer i kris.

Motiverande kommunikation (MI)

Personalgrupper på behandlingshem, HVB-hem, skolor, socialtjänster, fritidsverksamheter, vård och äldreomsorg.

Att bemöta oacceptabla beteenden

Personalgrupper som arbetar i miljöer där individer kan bli utagerande – såsom behandlings- och HVB-hem etc.

Framtidens socialtjänst – att arbeta med relation i fokus

Arbetslag i verksamheter som berörs av den nya sociallagstiftningen.

Lär dig mer

Relationellt Ledarskap och OBM

Förstå och förbättra beteendedynamiken mellan grupper och individer.

Om mig

Vem är Ulf Lidman?

Ulf Lidman har lång erfarenhet av ledarskap i olika kontexter.

Kontakta mig genom att fylla i kontaktformuläret nedan eller skicka en e-post till ulf(at)ulflidmantraining.com