Rättvisepatos och behovet att ha rätt.

När något attackerar vårt rättvisepatos går vi i försvar och reflexmässigt så går mekanismerna igång om att bevisa att vi har rätt, att bevisa vår oskuld eller på annat sätt stå upp för oss själva.

Ibland är dock den bästa vägen att svälja vår stolthet och välja bort strider.

Detta är något som jag är övertygad om stärker vår självkänsla och styrker oss både som individer och kollektivt.

När jag står i en situation där jag vet att jag har rätt och detta resulterar i friktioner med andra. Då brukar jag tänka: Om jag väljer bort denna striden och släpper taget om mitt rättvisebehov. Vad får det för konsekvenser?

Vad får det för konsekvenser för mig själv? Gör jag åverkan på mitt självförtroende och självkänsla – eller gör jag åverkan på min prestige.

Om det är det tidigare – då lägger jag mig inte utan står fast i mina värderingar. Om det däremot handlar om prestige enbart, då är det en helt annan femma.

Att ge någon annan rätt trots att det går mot mina egna åsikter och värderingar är svårt. Det är en kompromiss. Men kompromiss är också en viktig ingrediens i det som vi kallar ödmjukhet. Det styrker vi-känslan och slutändan även jaget.

Konsekvensanalys måste gå hand i hand med kompromissanalys.

De om oss som har kontrollbehov och även behovet att ha rätt. Vi måste jobba lite extra på detta.

Ha en go dag alla goa!

Ulf Lidman

Dela:

Andra inlägg

Nu är hemsidan uppdaterad!

En helt ny utbildning som handlar om implementering av nya socialtjänstlagen. Och naturligtvis mina övriga vassa utbildningar, handledning och mentorskap.

Oavsett om du är

Relationellt Ledarskap

OBM Steg 1 - Introduktions- och inspirationsföreläsning

Upptäck grunderna i OBM och hur det kan transformera din organisation.

OBM Steg 2 - Skräddarsy OBM för er verksamhet

Använd OBM för att stärka ditt företag med skräddarsydda lösningar.

Mentoring

Ledarskapsresursen

Tjänsten vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Ledarskap

Att leda i kris och förändring

Utbildningen vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Motiverande kommunikation för ledare

Utbildningen vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Trygghet smittar

Föreläsningen riktar sig till ledningsgrupper samt grupper med personalansvar.

Handledning

Handledning för personalgrupper

Handledningen vänder sig till personalgrupper inom socialtjänst, HVB-hem, vård och behandling.

Utbildningar

Kriskompetens

Utbildningen vänder sig till organisationer och verksamheter där medarbetarna möter och arbetar med individer i kris.

Motiverande kommunikation (MI)

Personalgrupper på behandlingshem, HVB-hem, skolor, socialtjänster, fritidsverksamheter, vård och äldreomsorg.

Att bemöta oacceptabla beteenden

Personalgrupper som arbetar i miljöer där individer kan bli utagerande – såsom behandlings- och HVB-hem etc.

Framtidens socialtjänst – att arbeta med relation i fokus

Arbetslag i verksamheter som berörs av den nya sociallagstiftningen.

Lär dig mer

Relationellt Ledarskap och OBM

Förstå och förbättra beteendedynamiken mellan grupper och individer.

Om mig

Vem är Ulf Lidman?

Ulf Lidman har lång erfarenhet av ledarskap i olika kontexter.

Kontakta mig genom att fylla i kontaktformuläret nedan eller skicka en e-post till ulf(at)ulflidmantraining.com