Sopa framför den egna dörren.

När jag gick och utbildade mig i USA fanns det ett krav på alla utbildningar där man i sin profession skulle ha med människor att göra. Det kunde vara lärarutbildningar, ledarskapsutbildningar, terapeututbildningar etc.

För att komma in på utbildning krävdes skriftliga tester samt en personlig intervju för att kolla lämplighet. Sedan under utbildningens gång utvärderades vi kontinuerligt för att kvalitetssäkra att vi var lämpliga för yrket.

Gallringen var inte stenhård, men som ett komplement till denna var vi även tvungna att gå i egenterapi. Med andra ord, att sopa rent framför vår egen dörr. Att ta itu med saker som vi behövde bearbeta för att inte lägga detta i knät på dem som vi senare skulle möta i våra professioner.

Det är inte ovanligt att människor dras till yrken där de får leda eller behandla, undervisa eller vårda, för att de själva har saker som de behöver ta itu med.

Tyvärr finns det ledare med maktbehov som grundar sig i obearbetade saker i livet. Eller mobbade personer som äntligen fått makt och blir skadliga för andra i sin yrkesutövning. Jag skulle kunna göra listan väldigt lång på dylika kopplingar.

Jag menar inte att vi ska vara perfekta. Det finns inga perfekta människor. Men jag menar att om vi ska arbeta med människor i någon kapacitet. Då borde det vara en skyldighet gentemot dem vi ska leda, undervisa eller behandla, att vi har genomgått en grundläggande koll på hur vi själva mår. Att vi inte infekterar andra med obearbetade områden i livet.

Detta borde vara del av utvecklingssamtal och kompetensutveckling. All kompetens är inte teoretisk. Brist på kriskompetens och självkännedom gör mer skada än brist på akademisk kompetens.

Låt oss lyfta denna viktiga självklarhet.  Det skulle förebygga mycket av det som jag idag ser skadar många.

Ha en go dag alla goa!

Ulf Lidman

Dela:

Andra inlägg

Nu är hemsidan uppdaterad!

En helt ny utbildning som handlar om implementering av nya socialtjänstlagen. Och naturligtvis mina övriga vassa utbildningar, handledning och mentorskap.

Oavsett om du är

Relationellt Ledarskap

OBM Steg 1 - Introduktions- och inspirationsföreläsning

Upptäck grunderna i OBM och hur det kan transformera din organisation.

OBM Steg 2 - Skräddarsy OBM för er verksamhet

Använd OBM för att stärka ditt företag med skräddarsydda lösningar.

Mentoring

Ledarskapsresursen

Tjänsten vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Ledarskap

Att leda i kris och förändring

Utbildningen vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Motiverande kommunikation för ledare

Utbildningen vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Trygghet smittar

Föreläsningen riktar sig till ledningsgrupper samt grupper med personalansvar.

Handledning

Handledning för personalgrupper

Handledningen vänder sig till personalgrupper inom socialtjänst, HVB-hem, vård och behandling.

Utbildningar

Kriskompetens

Utbildningen vänder sig till organisationer och verksamheter där medarbetarna möter och arbetar med individer i kris.

Motiverande kommunikation (MI)

Personalgrupper på behandlingshem, HVB-hem, skolor, socialtjänster, fritidsverksamheter, vård och äldreomsorg.

Att bemöta oacceptabla beteenden

Personalgrupper som arbetar i miljöer där individer kan bli utagerande – såsom behandlings- och HVB-hem etc.

Framtidens socialtjänst – att arbeta med relation i fokus

Arbetslag i verksamheter som berörs av den nya sociallagstiftningen.

Lär dig mer

Relationellt Ledarskap och OBM

Förstå och förbättra beteendedynamiken mellan grupper och individer.

Om mig

Vem är Ulf Lidman?

Ulf Lidman har lång erfarenhet av ledarskap i olika kontexter.

Kontakta mig genom att fylla i kontaktformuläret nedan eller skicka en e-post till ulf(at)ulflidmantraining.com