En ledare vänder inte kappan efter vinden.

Att som ledare kunna sätta ord på sina grundvärderingar är en av de mest kraftfulla faktorerna för att skapa trygghet och riktning i en organisation. En ledare som är djupt förankrad i sina egna värderingar förmedlar stabilitet, även när världen runtomkring förändras i snabb takt. I en tid där förändring är oundviklig – och till och med nödvändig för överlevnad – blir värderingar vår kompass och ger oss en hållbar grund.

Jag ser alltför ofta exempel på ledare, både inom politiken och näringslivet, som svajar i sina beslut och låter sig styras av vad som är populärt för stunden. Denna typ av populism skapar osäkerhet och underminerar tilliten. Därför är det viktigt att vi som ledare är klara över vad vi står för och vad som driver oss.

När jag studerade ledarskap på Harvard blev vi ständigt påminda om vikten av att identifiera och uttrycka våra grundläggande värderingar. Evidens visar att ledare som lever i linje med sina värderingar har en större förmåga att skapa trygghet och integritet i sina organisationer – två nyckelfaktorer som driver positiva förändringsprocesser framåt.

Att tydliggöra sina värderingar är inte bara en övning i självreflektion, utan också en försäkring. Den hjälper oss att stå stadiga när andra vänder kappan efter vinden. Så, hur tydligt kan du själv sätta ord på dina grundvärderingar? Det är en fråga som kan förändra både ditt ledarskap och din organisation.

Ha en go dag alla goa!

Ulf Lidman

Dela:

Andra inlägg

Nu är hemsidan uppdaterad!

En helt ny utbildning som handlar om implementering av nya socialtjänstlagen. Och naturligtvis mina övriga vassa utbildningar, handledning och mentorskap.

Oavsett om du är

Relationellt Ledarskap

OBM Steg 1 - Introduktions- och inspirationsföreläsning

Upptäck grunderna i OBM och hur det kan transformera din organisation.

OBM Steg 2 - Skräddarsy OBM för er verksamhet

Använd OBM för att stärka ditt företag med skräddarsydda lösningar.

Mentoring

Ledarskapsresursen

Tjänsten vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Ledarskap

Att leda i kris och förändring

Utbildningen vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Motiverande kommunikation för ledare

Utbildningen vänder sig till chefer och ledare med personalansvar.

Trygghet smittar

Föreläsningen riktar sig till ledningsgrupper samt grupper med personalansvar.

Handledning

Handledning för personalgrupper

Handledningen vänder sig till personalgrupper inom socialtjänst, HVB-hem, vård och behandling.

Utbildningar

Kriskompetens

Utbildningen vänder sig till organisationer och verksamheter där medarbetarna möter och arbetar med individer i kris.

Motiverande kommunikation (MI)

Personalgrupper på behandlingshem, HVB-hem, skolor, socialtjänster, fritidsverksamheter, vård och äldreomsorg.

Att bemöta oacceptabla beteenden

Personalgrupper som arbetar i miljöer där individer kan bli utagerande – såsom behandlings- och HVB-hem etc.

Framtidens socialtjänst – att arbeta med relation i fokus

Arbetslag i verksamheter som berörs av den nya sociallagstiftningen.

Lär dig mer

Relationellt Ledarskap och OBM

Förstå och förbättra beteendedynamiken mellan grupper och individer.

Om mig

Vem är Ulf Lidman?

Ulf Lidman har lång erfarenhet av ledarskap i olika kontexter.

Kontakta mig genom att fylla i kontaktformuläret nedan eller skicka en e-post till ulf(at)ulflidmantraining.com